SEO - podstawy pozycjonowania

Pozycjonowanie stron ma na celu zwiększenie ich wartości dla wyszukiwarek, czyli sprawienie, by były na jak najwyższej pozycji w wyszukiwaniach dla danych słów kluczowych. Dla zapytania “sms” Google w tej chwili zwraca 374 000 000 wyników. Łatwo wywnioskować, że ponad 99% z nich nigdy nie zobaczymy na oczy. Osoba szukająca czegoś konkretnego wpisuje bardziej rozbudowane wyrażenie np “darmowy sms” i w rezultacie dostaje 1 110 000 wyników, które w porównaniu z poprzednim wyszukiwaniem jest znacznym postępem, ale mimo to i tak nie zobaczymy nigdy ponad 99% z wyszukiwanych stron. Przeciętny googlowicz przegląda pierwsze strony, czasem uda mu się dojść do 5 podstrony przy czym na jednej domyślnie zwracanych jest tylko 10 wyników wyszukiwania (5 * 10 =50 witryn!!).

Celem pozycjonowania będzie zatem znalezienie się na pierwszej stronie, czyli w pierwszej dziesiątce dla zapytania na słowa, na które optymalizujemy witrynę. Słowa te zwane są słowami kluczowymi i powinny jak najbardziej obrazować treść strony, np. dla tematyki telefonów komórkowych mogły by to być słowa: gsm, simlock, telefony, nokia, siemens, itp.

Podstawowe zasady i techniki pozycjonowania.

1. Liczba słów kluczowych nie powinna przekraczać 5 % zawartości strony.

2. Tytuł strony powinien odzwierciedlać jej zawartość. Umieszczamy go w sekcji <head> </ head> pomiędzy znacznikami <title> </ title>

<title> Tytuł strony </ title>

3. Słowa kluczowe powinny być zawarte w meta tagach.

<meta name="description" content="Krótki opis strony (20-30 słów) "/>

<meta name="keywords" content=" Słowa kluczowe oddzielone przecinkami (10-15) "/>

<meta name="robots" content="all"> - ten znacznik zezwala na indeksowanie zawartości strony ( nie jest wymagany gdyż roboty domyślnie mają zezwolenie.

4. Najważniejszym etapem pozycjonowania jest zadbanie o jak największą liczbę linków prowadzących do naszej wytryny. Liczba linków wpływa na pozycję PageRank.

 
>